Загальна характеристика документів
загальна характеристика документів
Загальні вимоги до складання документів. Текст документа. Основні реквізити. Види документів.
План
- Документ як основний вид писемного ділового мовлення.
- Класифікація документів.
- Вимоги до мови ділових паперів.
- Документи щодо особового складу.
Документ (з лат. documentum - повчальний приклад, спосіб ведення) - це основний вид писемного ділового мовлення, що є засобом фіксації на спеціальному матеріалі інформації про факти, події, явища об'єктивної дійсності та результати розумової діяльності людини. Він оформлений у встановленому порядку і відповідно до чинного законодавства має юридичну силу.
Як джерело та носій інформації документи широко використовують у повсякденному житті, вони сприяють удосконаленню внутрішньої організації підприємств, установ та закладів різного типу, є підставою для прийняття рішень та проведення довідково-пошукової роботи, є засобом засвідчення, спростування чи доведення окремих фактів. За допомогою документів налагоджуються офіційні, службові, ділові, партнерські контакти між людьми та державами.
У людському суспільстві документи виконують багато функцій, основною з яких є інформаційна. Похідними від основної є функції доказова, облікова та управлінська.
Документ має відповідати таким основним вимогам:
- видаватися уповноваженим органом або особою відповідно до її компетенції;
- не суперечити чинному законодавству і директивним вказівкам вищих органів влади;
- бути точним, достовірним і переконливим;
- бути належно відредагованим та оформленим відповідно до чинних стандартів;
- містити конкретні й змістовні вказівки та пропозиції;
- бути придатним для тривалого зберігання.
Дотримання цих вимог у практичній роботі з документами дає змогу скоротити час на їх складання та опрацювання, а також організувати чіткий контроль за проходженням і виконанням, налагодити нові ділові відносини та продемонструвати ступінь володіння навичками професійного спілкування. Правильно складений та оформлений документ є свідченням високого рівня культури його виконавця. Тому важливим і неодмінним складником фаховості майбутнього працівника будь-якого профілю є набуття вмінь та навичок роботи з документами.
Відповідно до загальних ознак документи поділяють на:
1.За способом фіксації інформації:
письмові - рукописні або виготовлені за допомогою друкарських пристроїв та розмножувальної техніки;
графічні - документи, в яких зображення об'єктів передано за допомогою ліній, штрихів, світлотіні (графіки, рисунки, малюнки, схеми, плани);
фото- й кінодокументи - створені способом фотографування й кінематографії (фото- і кіноплівки, фотокартки);
фонодокументи - створюються за допомогою будь-якої системи звукозапису й відтворюють звукову інформацію (запис під час проведення засідань, зборів, нарад тощо).
2. За призначенням:
організаційні - документи, які закріплюють функції, обов'язки та права органів протягом тривалого часу (положення, статути, правила, інструкції тощо);
розпорядчі - документи, за допомогою яких здійснюється розпорядча діяльність, оперативне керівництво в конкретній установі, організації, фірмі, на підприємстві (постанови, розпорядження, накази, вказівки, ухвали тощо);
інформаційні - документи, що містять інформацію про фактичний стан справ в установі. Вони є підставою для прийняття розпорядчих документів і мають допоміжний характер порівняно з організаційно-розпорядчою документацією. Інформація, що міститься в них, може спонукати до дії або бути лише доведена до відома (довідки, протоколи, акти, доповідна і пояснювальна записка, доповіді, звіти, плани робіт тощо)[1].
3.За назвою:
заява;
автобіографія;
резюме;
протокол;
наказ;
доручення;
розписка тощо.
4. За походженням:
службові - документи, що стосуються діяльності підприємств, установ, організацій;
особисті — документи, які стосуються конкретних осіб поза межами виконання службової діяльності.
5.За місцем складання:
внутрішні - документи, чинні в межах організації, установи, де їх складено;
зовнішні - документи, які є результатом спілкування між різними установами, організаціями чи службовими особами, що їх представляють (вхідні та вихідні документи).
6.За формою:
стандартні (типові) - документи, складені за зразком, мають однакову форму і заповнюються в певній послідовності за обов'язковими, строго регламентованими правилами. Документи високого рівня стандартизації (трафаретні) виготовляються друкарським способом: незмінна частина тексту документа існує у вигляді бланка, а для змінної залишають вільні місця;
індивідуальні - документи, які створюють у кожному конкретному випадку для вирішення окремих ситуацій.
7. За терміном виконання:
нетермінові (звичайні, безстрокові) - документи, які розглядають згідно з черговістю надходження;
- термінові - документи, термін розгляду яких визначено законом, відповідним правовим актом або адміністрацією, а також документи, що мають позначку „Терміново" або „Дуже терміново".
8.За ступенем гласності:
- несекретні (звичайні, для службового користування);
- секретні (таємні) або і{ілком секретні (цілком таємні) — документи цього виду мають спеціальну позначку „Таємно" або „Дуже таємно". Розголошення змісту такого документа призводить до кримінальної відповідальності.
9.За стадіями створення:
- оригінали - основний вид документа, перший і єдиний його примірник;
- копії- це точне відтворення оригіналу. Розрізняють такі види копій: а) відпуск - повна копія відправленого з установи документа, яка залишається у відправника; б) витяг - копія не всього документа, а лише його частини, наприклад, витяг з протоколу; в) дублікат - другий примірник документа, який видають у разі втрати оригіналу, має юридичну силу оригіналу.
10.За складністю:
- прості - містять інформацію з одного питання;
- складні - містять інформацію щодо двох і більше питань.
11.За терміном зберігання:
- тимчасового зберігання - термін зберігання встановлюють у межах 10 років;
- тривалого зберігання - термін зберігання обмежується 10 роками;
- постійного зберігання - для цих документів не існує терміну давності.
12.За технікою відтворення:
-рукописні;
- відтворені механічним способом;
- відтворені електронним способом.
13.За спеціалізацією:
- загальні;
- з адміністративних питань;
- спеціалізовані - сукупність документів, які взаємодіють, створюють цілісність. Виділяють системи документації з фінансових, юридичних, комерційних та інших питань.
Діяльність, що охоплює документування й організацію роботи з документами в процесі здійснення управлінських дій, називають справочинством, або діловодством. У цій роботі беруть участь усі працівники апарату управління: одні - створюють документи, інші забезпечують їх передавання, треті керуються документами в практичній діяльності.
Документ становить сукупність окремих елементів, які називають реквізитами. Залежно від виду ділового папера набір реквізитів і порядок їхнього розташування різний.
3. Вимоги до мови ділових паперів.
Під час складання тексту документа слід дотримуватися таких правил:
1. Правильно і у певній послідовності розміщувати реквізити документа.
2.Текст викладати від третьої особи. Наприклад: Комісія ухвалила...
Інститут просить... Ректорат клопочеться...
3. Від першої особи викладаються заяви, автобіографії, доповідні й пояснювальні записки, накази.
4. Не вживати образних висловів, емоційно забарвлених слів і синтаксичних конструкцій.
5. Уживати стійкі (стандартизовані) сполучення типу: відповідно до, у зв 'язку з, згідно з метою, потрібний для, в порядку.
6. Уживати синтаксичні конструкції типу: Доводимо до Вашого відома, що... Нагадуємо Вам, що... Підтверджуємо з вдячністю...
У порядку надання матеріальної допомоги...
У порядку обміну досвідом...
У зв'язку з вказівкою...
Відповідно до попередньої домовленості...
Відповідно до Вашого прохання...
7. Дієприслівникові звороти вживати на початку речення:
Враховуючи...
Беручи до уваги...
Розглянувши...
Вважаючи...
8. Уживати мовні засоби, що відповідають нормам літературної мови і зрозумілі для широкого кола читачів.
9.Уживати прямий порядок слів у реченнях (підмет передує присудкові; означення — перед означуваними словами; додатки — після керуючого слова; вставні слова — на початку речення).
10.У розпорядчих документах слід вживати дієслівні конструкції у формі наказового способу:
Наказую...
Пропоную...
11.Використовувати скорочення слів, складноскорочені слова й абревіатури, які пишуться у справочинстві, за загальними правилами: р-н, обл., км, напр., канд. філол. наук.
12.Надавати перевагу простим реченням. Використовувати форми ввічливості за допомогою слів:
Шановний...
Високошановний...
Вельмишановний...
Високоповажний...
- Документи щодо особового складу.
Документи щодо особового складу містять інформацію, що стосується певного суб’єкта (найчастіше одного). До документів з особового складу відносяться заява, характеристика, автобіографія, резюме, скарга.
До документів ставляться певні вимоги: використання спеціальних термінів, дат, цифрових даних, точна назва установ.
Заява – це вид документа, за допомогою якого громадяни реалізують через державні, приватні або громадські організації (установи, заклади) надані їм права (на працю, відпочинок, матеріальне і соціальне забезпечення тощо) чи захищають свої інтереси.
Характеристика – це документ, у якому надається оцінка ділових і моральних якостей працівника як члена колективу за період, який він відпрацював на даному
підприємстві (учня, студента).
Автобіографія – це документ, у якому особа власноручно у хронологічному порядку подає стислий опис свого життя та діяльності.